Kontakta oss Kontakta oss

Behöver du mer hjälp?

Fyll i kontaktuppgifter nedan så återkommer vi till dig.






11 december   2014

”Back to school” – ordentlig skolstart i Johannesburg

”Back to school” – ordentlig skolstart i Johannesburg

Julen närmar sig, men Prodoc har inte köpt några ”traditionella” julklappar i år. Vi har istället deltagit i projektet ”Back to School” som Nashua Children Charity Foundation (NCCF) arrangerar i Johannesburg, Sydafrika.

Vi har under det senaste året deltagit i olika projekt som NCCF håller i och våra bidrag har verkligen gjort skillnad. I ”Back to School”-projektet förser NCCF barn i de fattigare delarna av Johannesburg med skoluniformer, papper, pennor och utbildningsmaterial så att barnen får en ordentlig skolstart i januari.

Bilden kommer från Waterwax Squatter Camp som NCCF besökte igår den 10 december för att dela ut material inför skolstarten.

– Stämningen var nästan elektrisk, berättar Helen Fraser, Operations Director på NCCF. Barnen är inte vana att ta emot gåvor, särskilt inte helt nya saker. De största leendena kom från barnen som ska börja första klass läsåret 2015, med helt nya skor på fötterna!

NCCF_jul
85 % av barnen i Sydafrika börjar skolan (jämför med Sverige, där 99,5% börjar skolan). Den statliga grundskolan är formellt sett obligatorisk mellan 7 och 16 års ålder. Dessvärre är den inte avgiftsfri och det tillkommer dessutom kostnader både för skoluniform och utbildningsmaterial, vilket gör att alla helt enkelt inte kan börja skolan. (Källa Landguiden.se)

Vi på Prodoc vill med detta önska alla våra kunder, partners och vänner en god jul och ett gott nytt år!